אתר סורגים
 
 
חדשות האתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סורגית - סורגים לבטיחות ילדים בהרכבה עצמית על החלון.
 
סורגית - סורגים אלומיניום לבטיחות ילדים
 
 
סורגים למיגון להרתעת פורצים מדגם באנקר של סורגית
 

סורגים נגד פריצות


אחת הסיבות שאנו נאלצים להתקין סורגים הינה למטרות מיגון, כלומר, למנוע את כניסתם של גורמים חיצוניים (גנבים) לא רצויים לתוך הבית.

במרבית המקרים, יותר מאשר אנו חוששים לרכושנו, עצם המחשבה של אדם זר המסתובב לנו בתוך הבית, די בה כדי לעורר בנו חרדה גדולה.

החשש גדול יותר כשמדובר בבית אשר בו גרים ילדים קטנים. די שילד קטן רואה אדם זר/גנב בתוך הבית, די בכך כדי להותיר בו טראומה קשה למשך שארית חייו. אני לא פסיכולוג אך אני יכול לתאר לעצמי שנזק נפשי כזה הוא קשה מאד לתיקון ואולי במקרים מסוימים אף בלתי הפיך.אם כן, מה יש לשוק הסורגים להציע כנגד פריצות?

הדרך היחידה למנוע כניסתם של גנבים לתוך הבית היא להתקין סורגים בחלונות.

זהו לא סוד גדול ששום סורג לא יעמוד בפני פורץ מיומן אשר נחוש להיכנס לתוך הבית ולכן עיקר המאמץ המופנה לפורץ הוא בעיקר פסיכולוגי. הרעיון בגדול הוא להעביר לפורץ את המסר "יש לך פה עבודה מרובה ולכן כדאי לך לחפש לך יעד אחר ומטרה קלה יותר".

לכן, נכון יותר להגדיר סורגים כ"סורגים מעכבי פריצות" ולא "סורגים נגד פריצות".

החדשות הטובות הן שרוב הגנבים המסתובבים סביב הבית הינם נרקומנים אשר מחפשים חלון פתוח בבחינת "פרצה הקוראת לגנב". פורץ אשר מסתובב בתיקו עם כלי פריצה על מנת לחפש לו מטרה, מסתכן במעצר והגשת כתב אישום במידה והוא נתפס גם אם לא פרץ לשום מקום ולו רק בגלל העובדה שנשא עליו כלי פריצה וזמם לפרוץ.


מה חשוב לבדוק בסורגים?

ובכן, סורגים נגד פריצות אמורים להיות עבים. לא רק בגלל העובדה שהם אמורים להיות חזקים אלא יותר על מנת להרתיע את הגנב המזדמן לאזור.

בעיקרון, ישנם שני סוגי חומרים אשר מהם ניתן להכין סורגים.


סורגים ברזל

הסוג הראשון של הסורגים הם סורגים מברזל. סורגים אלו הם סורגים חזקים מאד. בדרך כלל מכינים אותם מצינורות עגולים אשר מסביבם קיימת מסגרת או מצינורות מרובעים. הן הצינורות העגולים והן הצינורות המרובעים הינם חלולים. מסביב לסורג ישנה בדרך כלל מסגרת שאף היא חלולה. מעטים היום המסגרים אשר מכינים את הסורגים ממוטות מלאים ולא חלולים שכן סורג מחומר מלא הינו בעל משקל רב וקשה מאד לשאתו ולהרכיבו.

נתונים טכניים אופייניים לסורגים נגד פריצות הינם צינורות עגולים בקוטר של לפחות 16 מ"מ בעובי דופן של 1 מ"מ ומסגרת ברזל מצינור מרובע של 25 מ"מ בעובי דופן של 1.5 מ"מ.

יש לשים לב שהברזל ממנו עשוי הסורג הינו מגולוון, כלומר, מצופה בשכבת אבץ. כמו כן יש לוודא שאין סדק באף אחד מהריתוכים השונים בסורג. מומלץ מאד לוודא עם המסגר שהוא התיז חומר הנקרא "ציפוי אבץ" (ישנו ספריי כזה) על ההלחמות שכן בסורגים, הריתוכים הם אלו אשר מתחילים להחליד ראשונים. סורג איכותי יהיה גם צבוע בצבע אפוקסי אבקה (איבוק אלקטרוסטטי) אשר מיובש בתנור. סוג זה של צביעה היא הצביעה האיכותית ביותר שקיימת היום בשוק. בדרך כלל צבע זה הוא גם חסין לקרינת UV כך שלאורך שנים רבות הגוון שלו אינו דוהה.

הסתייגות קלה – כל ברזל, מגולוון ככל שיהיה, בסופו של דבר מחליד, בעיקר באזורים בהם רמת המליחות הינה גבוה במיוחד, כמו למשל בערי חוף כגון נתניה, חדרה, חיפה, אשקלון, אשדוד וכו'.

לכן, ישנו חומר נוסף, איכותי יותר, אשר ממנו מכינים סורגים והוא אלומיניום.


סורגים אלומיניום

חומר זה נחשב איכותי מאד ומהווה שילוב של חוזק, קלות משקל וחסינות גבוה לחלודה (קורוזיה).

יש להודות שאלומיניום חלש יותר מברזל אך יחד עם זאת, הסורג עושה את העבודה.

סביר להניח שפורץ אשר יגיע מצויד בכלי פריצה על מנת לפרק סורג אלומיניום, יפרק כבר כל סורג.

לכן, ניתן להתקין סורג אלומיניום כסורג מעכב פורצים וליהנות מאיכותו של חומר העמיד מאד בפני חלודה עם בתנאי לחות ומליחות גבוהים מאד.

אלומיניום ניתן לצביעה בצבע אפוקסי אבקה בתנור אולם ישנם יצרנים אשר מספקים את סורג האלומיניום כשהוא מצופה בשכבת Anodize אשר יוצרת גוון הקרוב לגוון האפור הטבעי שלו, כלומר, אפור- כסוף – מט. ציפוי ה Anodize הינו ציפוי חזק מאד, חזק יותר מאשר כל צבע הקיים בשוק ורבים אוהבים את הגוון שלו. יחד עם זאת, אם בכל זאת רוצים לצבוע את הסורג בהזמנת צבע מיוחד, למשל באחד מגווני תקן RAL, יש לוודא שהסורג צבוע בצבע אבקה, אפוקסי, בתנור.

אם צובעים את הסורג אין צורך לצפות אותו לפני כן בשכבת Anodize שכן הצבע עצמו מספיק חזק והאלומיניום מטבעו הינו חומר העמיד בפני חלודה.


עיגון סורגים לקיר

כשסורגים הם מיועדים להרתיע/לעכב פורצים, חשוב מאד לבדוק שאכן הסורגים הם חזקים אולם חשוב לא פחות לוודא מהי שיטת העיגון שלהם לקיר. סורג, חזק ככל שיהיה, שווה כקליפת השום אם החלקים המעגנים אותו לקיר הם חלשים. כמו שאומר המשפט הידוע "חוזק השרשרת כולה הינו כחוזק החוליה החלשה בה".

ישנן שתי שיטות נפוצות לעגן סורגים לחלונות.

שיטה הראשונה - משתמשים בדיבלים מסוג ג'מבו. אלו הם דיבלים חזקים מאד אשר הברגתם לקיר נעשית באמצעות מפתח גביע (בוקסה). ניתן גם פתוח אותם חזרה אותם הדבר כרוך במשך זמן ארוך ובלא מעט מאמצים.

שיטה שניה – דיבל מסגרים. זהו דיבל אשר כשמו כן הוא, משתמשים בו רוב המסגרים על מנת לעגן את הסורגים לקיר. ישנם כאלו המכנים דיבל זה בשם "נגל". מדובר בדיבל אשר דופקים אותו לתוך הקיר ולאחר דפיקתו הוא חזק מאד ולא ניתן להוציאו מהקיר. אם רוצים מתישהו לפרק את הסורג השיטה היחידה היא לנסר אותו באמצעות דיסק חיתוך.


דיבל ג'מבו


דיבל מסגרים (נגל)


עיצוב

בדרך כלל כשמזמינים סורגים מחברה גדולה, ישנו מספר מוגבל של עיצובים שממנו ניתן לבחור דגם מסוים. מחירי הסורגים נעים בסביבות כ 450 ₪/מ"ר לסורג ישר או כ 550 ₪/מ"ר לסורג עם בטן.

לקוחות רבים אוהבים את הסורגים עם בטן כדי שניתן יהיה להניח עליהם עציצים, שמיכות, כדורים או סתם להסתכל למטה אולם "אליה וקוץ בה". נא לשים לב שבבתים אשר בהם גרים ילדים לא מומלץ בכלל להתקין סורגים עם בטן ואף מסוכן לעשות זאת. התקן הישראלי דורש שבשום מקום בסורג לא יהיה פתח אשר עולה על 10 ס"מ וזאת כדי שראש של ילד לא יוכל לעבור במרווחים אשר בין הסורג.

יחד עם זאת, כבר קרו מצבים אשר בהם ילד ישב על סורג הבטן ומצא את עצמו תלוי בין שמיים לארץ כשגופו השתלשל מבעד למרווח של הסורגים והראש נותר תקוע.

במידה ומעוניינים בעיצוב ייחודי, נעשה הדבר בדרך כלל אצל מסגר. מסגרים מכינים את הסורגים מחלקי פרזול אשר הם מזמינים מיצרני הברזל. ניתן לדרוש מהמסגר לעיין בקטלוג ולבקש ממנו לעצב סורג בהזמנה אישית לפי טעמו של הלקוח. במקרה זה יש לשים לב שמחיר הסורג יכול להאמיר והוא תלוי בעיקר במשך זמן העבודה הדרוש להכין את הסורג ובעלות חלקי הפרזול.


סורגים שקופים

כמה מילים על הגימיק הנקרא "סורגים שקופים".

לסורגים שקופים ישנו יתרון אחד גדול והוא שאכן הם שקופים. אם לדייק, הרי שלא מדובר בסורגים אלא ברצועות פסים של חומר שטוח שקוף הנקרא פולי קרבונט אשר הינו סוג של פלסטיק קשיח המעורבב עם סיבי פעם. יחד עם זאת, יש להיות מודעים לחסרונות של סוג זה של סורגים.

החיסרון הראשון הוא חסימתו של האוויר. היות ומדובר בפסים ברוחב של 5 ס"מ אשר מכסים את החלון לסירוגין (פס כן ופס לא) הרי שהתוצאה הבלתי נמנעת היא ש 50% מפתח החלון סגור באמצעות הסורג השקוף. אם ניקח גם בחשבון ש 50% מפתחו של החלון גם כך סגור בצורה אונכית (חלון המורכב משני חלקי זכוכית) הרי שבסופו של דבר, נותרנו בסך הכל עם 25% מפתחו של החלון אשר דרכו אנו מקווים להרגיש מעט בריזה. זו הסיבה שלא מעט לקוחות מתלוננים על כך ש"סורגים שקופים" חוסמים את האוויר. חסרונות נוספים הם מחירים היקר אשר נע בין 800 ₪ - 1200 ₪ למ"ר, וכן יש לקחת בחשבון שהסורגים שקופים כל עוד מנקים מהם את האבק בתדירות גבוה שכן ברגע שישנו מעט אבק הרי שרואים פס אם אבק ומיד אחריו חלל ריק וכך הלאה. ישנם גם כאלו אשר מספרים שניקוי הסורגים יוצר עם הזמן שריטות את אותו חומר הנקרא פולי קרבונט כך שזה פוגם במראה הסורג. אז סורגים שקופים זה גימיק נחמד אך קחו לתשומת לבכם את כל החסרונות המצוינים לעיל.


לסיכום:

סורגים הם סוג של פשרה. אף אחד לא ממש מייחל לסורגים על החלון. תפקידם העיקרי של הסורגים הוא להרתיע יותר מאשר למנוע שכן סורג חזק ככל שיהיה לא ימנע מפורץ חדור מוטיבציה לפרוץ ולהיכנס לבית. שם המשחק הוא לשדר לגנב המסתובב סביב הבית ומחפש מטרה קלה שיש לו הרבה עבודה לעשות ולכן כדאי לו להמשיך ליעד אחר ולחפש לעצמו מטרה קלה יותר.

בהצלחה.

בכל רחבי הארץ
טלפון:
פקס: 1533-5249333

Copyright © 2021 אתר סורגים. All rights reserved.


בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן