אתר סורגים
 
 
חדשות האתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סורגית - סורגים לבטיחות ילדים בהרכבה עצמית על החלון.
 
סורגית - סורגים אלומיניום לבטיחות ילדים
 
 
סורגים למיגון להרתעת פורצים מדגם באנקר של סורגית
 

מעקות וסורגים - סקירה אומנותית על המגוון הקיים

 

מעט היסטוריה

הברזל הוא המחצב השני בשכיחותו על פני כדור הארץ, והפשוט מכולם לכרייה על אף שבריכוזו הגדול ביותר הוא מצוי בבטן האדמה. כיון שרק לעיתים רחוקות ניתן למצוא ברזל במצבו הטהור והנקי ביותר, כרייתו ועיבודו דורשים זמן, מאמץ ומומחיות רבה.

 

חישול הברזל נעשה לראשונה כבר לפני 4000 שנה ע"י המצרים והשומרים וכבר באותם ימים ניכר היה כי יתכן והשימוש בברזל נועד לא רק למטרות הגנה או שימוש יום יומי. מוחו האומנותי של האדם הצליח לעשות, גם מהקשה שבמתכות יצירת אומנות. מהברזל שהפיקו ממטאוריטים החלו לייצר פריטים רבים ובפרט תכשיטים, פגיונות וראשי חיצים. ככל שתהליך הפקת הברזל ועיבודו הפך פשוט יותר טכנולוגית, נזנח השימוש בברונזה כמתכת השכיחה ביותר לייצור כלי נשק.

 

כך הסתיים עידן הברונזה והחל עידן הברזל באזור יוון והמזרח התיכון בערך בשנת 1200 לפני הספירה. בתקופה זו החלו באמצעות תהליכים מיוחדים להוסיף פחמן לברזל לקבלת ברזל מחושל שהינו קשה יותר, פחות שביר ואף זול יותר.

 

בימי הביניים החל שימוש בברזל ליצירת אביזרים דקורטיביים וביניהם גם מעקות מסולסלים שעיטרו את מדרגות הפרטנון ומבני הפרלמנט. הברזל הפך גם למרכיב חשוב ביותר במנגנוני הגנה, סורגים ושערים לאבטחת דלתות וחלונות מפני פורצים וכאמצעי כליאה בסיסי בבתי הסוהר. הברזל החל את דרכו הדקורטיבית במעקות ובגדרות ובמיוחד בשערים בצרפת, ולאחר מכן בבריטניה, בבתי העשירים והאריסטוקרטים. שערי הפאר הצרפתיים ידועים בעיקר בשל הסורגים המפותלים אשר בצורתם הקנו נפח אומנותי יותר מאשר הגנתי לשערים שנפרצו במועד מאוחר יותר ע"י המון זועם שערף את ראשו של השליט.

 

כיום, ניתן למצוא בשוק סורגי מתכת משלושה סוגים עיקריים: ברזל יצוק, ברזל מחושל ופלדה. על אף המשיכה הטבעית של בני האצולה למתכות יקרות, סורגי הברזל זכו לעדנה בבתי העשירים והיום, בשל טכנולוגיות שונות המקלות על העבודה עם חומר קשה זה, דוגמאות הסורגים רבות ומגוונות עד כי ניתן להשיג כל עיצוב נחשק ובעל מראה יוקרתי.

 

מגוון עצום של דוגמאות פרזול בימינו

כיום ניתן למצוא ברזל מחושל במגוון רחב של מוצרים בעלי מטרות שונות: סורגים פשוטים למפעלים ומחסנים, סורגים אומנותיים ומעוצבים לבתים פרטיים, גדרות למוסדות ציבוריים וגדרות ושערים אומנותיים ומורכבים לבתי עשירים. מבחינת הגיוון האומנותי הקיים כיום, הרי שאין לו גבול, סורגים מפותלים, סורגים המשווים צורת קווים באפיקים שונים ואפילו שילוב אומנותי בין ברזל לזכוכית. מטרת הסורג נותרה זהה אך מעוצבת במראה אומנותי. בשנים האחרונות, ניתן לראות סורגים המשווים לעצמם מראה ישר ואלגנטי יותר, זאת לעומת שנות השמונים בהם נהוג היה לעצב את הסורג עם אלמנט כיפוף החוזר על עצמו בתדירות משתנה. באירופה נהוג להוסיף לסורגים גם פיתוחים נלווים.  תרבות אופנתית זו אף הגיעה לישראל וכיום ניתן לראות גם פיתוחי עלים, נחשים ושאר צורות המשתלבים על גבי הסורג.

 

מבחינה פונקציונאלית, ניתן לאפיין שני סוגים של סורגים: סורגים למניעת פריצה לבית וכן סורגים למניעת נפילה. סורגים למניעת פריצה, כשמם כן הם, מותקנים על כל החלל במטרה למנוע כניסה. סורגים ומעקות בטיחותיים משמשים כגדרות במרפסות, כמעקות בחדר המדרגות וכמחסומים בפנים ומחוץ לבית המאפשרים שליטה מירבית על תנועת הפעוט וחיית המחמד וכתוספת דקורטיבית לטעמו של בעל הנכס. מעבר לכך העיצוב, המרווח בין המוטות, הגובה, הרוחב, הקימורים, החיתוכים, העיטורים, הצבע ומרקם החומר כולם ניתנים לבחירה וכעקרון תלויים ביד הדמיון השורה על האמן ובעקרונות העיצוב של בעל הנכס ולשביעות רצונו.

 

אם בעבר נקלעתם בין רצונכם להגן על ילדיכם לבין חוסר רצונכם לדכא את רוחכם ע"י התקנת סורגים שאינם תואמים את טעמכם האישי, ניתן להירגע, וזאת בשל העובדה שכיום ניתן לעצב סורגים שישרתו כל כמיהה עיצובית בשילוב מטרתם הפונקציונלית.

 

סורגים למטרות בטיחות ניתן להזמין במחיר שווה לכל נפש, סורג איכותי וקל להתקנה עצמאית, שיגן על ילדיכם ויהיה מעודן ועדין, כך שאף יוסיף קסם לעיצוב הבית. ההתקנה נעשית באמצעות עגינה כפולה שהינה שיטה ייחודית לאבטח את הסורג ולהגיע לבטיחות מרבית.


בכל רחבי הארץ
טלפון:
פקס: 1533-5249333

Copyright © 2024 אתר סורגים. All rights reserved.


בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן