סורגים - סורגים - עמידות בפני חלודה
https://www.soragim.co.il/סורגים-לבית.htm

מה לגבי עמידות כנגד חלודה?


אחד הדברים אשר מבדילים בין סורגים איכותיים לכאלו בעלי איכות ירודה הוא עמידותם לאורך זמן כנגד חלודה. תופעת החלודה, העלולה להופיע עם הזמן, מחלישה את הסורגים ואף פוגמת במראם. על מנת להבטיח את עמידותם של הסורגים כנגד חלודה לאורך זמן הם צריכים לעבוד שני שלבים חשובים בתהליך הייצור הכוללים גלון, וצביעה.

 

מהי חלודה?

חלודה הינו תהליך בו הברזל, אשר חשוף לאוויר, יוצר תרכובת עם חמצן ומים בתהליך שנקרא קורוזיה. התוצאה היא חלודה. תוצאה זו פוגעת בחוזקו של הברזל בכך שהיא מפוררת אותו וגם במראה שלו. יש לציין שתופעה זו עלולה להתרחש גם כשהברזל מכוסה בצבע. החלודה עלולה להיווצר מתחת לשכבת הצבע, דבר הגורם לקילופו של הצבע עם הזמן. על מנת להימנע בו רכשנו סורגים אשר יחלידו לנו עם השנים, יש לרכוש אך ורק סורגים אשר עברו תהליך של גלוון. ישנם מסגרים אשר לא יוצרים את הסורגים מחומר שאינו מגולוון ומסתפקים בצביעת הברזל בצבע יסוד ולאחר מכן בצבע רגיל. בכל מקרה, אנו לא ממליצים לרכוש סורגים שלא עברו תהליך של גלוון שכן עם השנים, במוקדם או במאוחר, יופיעו סימני חלודה אשר יחלישו את חוזקם הכללי של הסורגים ויפגמו במראם.

 

מהו גלוון?

גלוון הינו תהליך בו מצפים את הברזל בשכבת אבץ. שכבת האבץ מגנה על הברזל מפני תהליך הקורוזיה בכך שתהליך ההתחמצנות שלה איטי משמעותית הרבה יותר מתהליך התחמצנותו של הברזל. כעיקרון ישנן שתי שיטות לגלוון ברזל. ישנו הגלוון הקר וישנו הגלוון החם. בתהליך הגלוון הקר ציפוי הברזל באבץ מבוצע באמצעות אקדח התזה מיוחד אשר אותו מזינים בחוט של אבץ. האקדח יוצר להבה ומתיך את חוט האבץ המצפה את הברזל וכך נוצר ציפוי מגן. מצד שני, ישנו הגלוון החם, תהליך אשר בו הברזל נטבל כולו באמבט אבץ. הגלוון החם נחשב איכותי יותר משתי סיבות עיקריות:

שכבת האבץ המתקבלת בשיטה זו עבה יותר משמעותית (80 - 100 מיקרון לעומת 10 - 30 מיקרון).

1. הגלוון מגיע לכל פינה ופינה בסורגים ומכסה גם את הריתוכים אשר בין המוטות.

2. תהליך של גלוון חם יקר יותר מתהליך של גלוון קר היות ולאחר הגלוון החם (טבילת הברזל באמבט) נוצרים נטיפים של אבץ אותם צריך בעל המקצוע לשייף.


הציוד הדרוש לביצוע גילוון חם הוא יקר, וכיום קיימים בארץ מספר מועט של מגלוונים.

  

צביעה

לאחר סיומו של תהליך הגלוון יש לצבוע את הסורגים. לצביעה עצמה ישנו תפקיד נוסף פרט להענקת אסתטיקה כללית. צבע איכותי מהווה שכבת הגנה נוספת מפני חלודה.

כאמור, ישנם מסגרים הצובעים את הברזל בצבע יסוד (פריימר) ולאחר מכן בשכבה נוספת של הצבע הסופי. הצבעים האיכותיים ביותר הם צבעי האפוקסי למיניהם הנצמדים בחוזקה לפרופיל הברזל המגולוון. יש לברר עם בעל המקצוע אם הצבע עמיד בתנאי חוץ, כלומר, לאחר כעונה או שתיים לא יתפוצץ ויתקלף. צבעי אפוקסי העמידים בתנאי חוץ מכילים בתוכם חומר כנגד קרינה אולטרה סגולית ולכן גם אינם דוהים אם השנים מקיץ לקיץ ושומרים על אותו גוון הצבע לאורך זמן.בתמונה - תהליך גלוון מתכת באמצעות טבילה באמבט - ציפוי אבץ - גלוון קר