סורגים - אמנות הפרזול - סורגים לפתחים גדולים במיוחד
https://www.soragim.co.il/סורג-לחלון.htm

אמנות הפרזול - סורגים לפתחים גדולים במיוחד


קיימות מספר מכשלות קבועות בהן נתקלים לקוחות רבים המעוניינים למגן נכסים על-ידי סורגים. אחת המוכרות שבהן היא הקושי למגן פתחים רחבים, דוגמת דלות הזזה (ביציאה ובכניסה למרפסת הביתית), בריכות שחייה או מחסנים שממוקמים בחצר הבית, דלפקי שירות או חנויות הממוקמות במרכזים מסחריים ועוד. במקרים כאלו אנו נדרשים לפתרון יצירתי, שגם לא יחסום את הגישה לנכס באופן קבוע וגם יגן עליו בצורה הטובה ביותר, שכן בחלק משעות היום הוא חשוף לגמרי בפני העוברים והשבים.

 

הפתרון האולטימטיבי עבור פתחים גדולים במיוחד הוא סורגים נפתחים. מדובר בסורגים חזקים ועמידים במיוחד, שיתרונם המשמעותי נעוץ במודולאריות שלהם ובמצבים השונים בהם ניתן להשתמש בהם. במידה ואנו נמצאים בסביבת הנכס, נוכל לפתוח את הסורגים ולקפל אותם, כך שהם לא יהוו מכשול אסתטי ופונקציונאלי. כאשר נעזוב את הנכס נוכל לנעול סביבו שוב את הסורגים, ובכך לזכות למיגון אידיאלי שיסיר את הדאגה מלבנו.

 

קיימים שני סוגים עיקריים של סורגים נפתחים: סורגים מתקפלים וסורגי מחסום.

סורגים מתקפלים הם סורגים המוצמדים לאחד מפתחי המבנה (דלת, חלון וכדומה), ונתמכים בו כדי להגן עליו. קיימים סוגים שונים של סורגים מתקפלים, המתאימים לפתחים שונים, לקימורים שונים בקירות (סורגים פינתיים, סורגים לפינות עגולות ועוד), ולגודלי פתחים שונים (למרות שכותרת המאמר היא 'סורגים לפתחים גדולים במיוחד', ניתן להזמין סורגים מתקפלים גם לחלונות קטנים).

 

סורגי מחסום הם סורגים שונים בתכליתם. הרעיון המרכזי מאחוריהם הוא ליצור סורגים שאינם צמודים לקיר, שניתן לכן, "לכרוך" אותם סביב מבנים וקונסטרוקציות שונות בחצר הפרטית או במרכזים מסחריים. סורגי מחסום יהיו לרוב מאסיביים ועמידים מאוד, שכן חלקם צריכים להיות עמידים לאורך זמן בתנאי מזג אוויר משתנים (בעיקר סורגי מחסום הממוקמים בחצרות), וכל זאת בלי להתפשר על הפונקציונאליות שלהם, על עיצובם ועל פשטות ההרכבה וההסרה שלהם (שכן הפתיחה והסגירה שלהם היא לעתים יום-יומית).

 

סורגים נפתחים הם סורגים מורכבים ויקרים יותר מסורגים קבועים רגילים, בעיקר משום מכאניזם הפתיחה שלהם והמנגנונים השונים המאפשרים שימוש שוטף ונוח בהם. מסיבה זו בדיוק מומלץ מאוד לבדוק בצורה יסודית את הפרזול של הסורגים הללו, שהוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בקביעת איכותם.

 

מהו פרזול? חומרי הפרזול פירושם הידיות, המסילות, הצירים, הקיפולים וכל מה שאינו חלק בלתי נפרד מיציקות המתכת של הסורגים. עלות של פרזול איכותי היא גבוהה, ובדיוק מסיבה זו סורגים נפתחים יהיו לרוב יקרים בהרבה מסורגים קבועים. אך למרות העלות הגבוהה, מומלץ מאוד לא להתפשר בנושא זה, ולרכוש סורגים נפתחים מאיכות טובה, שכן הפונקציונאליות והיעילות של הסורגים קמה ונופלת על הפרזול שלהם. אם הצירים ישחקו במהרה, יחרקו ויחלידו, אם הקיפולים יתקעו, אם הידיות תתבלנה ותשברנה  -  תישארו עם סורגים "נפתחים", שלא ניתן לעשות בהם שימוש, כלומר הם ישמשו כמו סורגים קבועים לכל דבר. בדיוק מסיבה זו מומלץ להשקיע בפרזול, ולרכוש סורגים נפתחים אך ורק מחברות איכותיות ואמינות. על סורגים כאלה תוכלו לסמוך שישרתו אתכם ואת ביטחונכם נאמנה.